Strije - Kako Učiniti da Budu Manje Vidljive
Šta su strije i kako se boriti protiv njih? Saznajte sve o uzrocima nastanka, prevenciji i najboljim metodama za ublažavanje ovog čestog kožnog problema.
Strije - Kako Učiniti da Budu Manje Vidljive
Strije su jedan od najčešćih kožnih problema sa kojim se suočavaju kako žene tako i muškarci. Iako ne predstavljaju zdravstveni problem, mnogima mogu predstavljati izvor nelagodnosti i nesigurnosti. U ovom članku ćemo detaljno razmotriti šta su strije, kako nastaju, da li se mogu ukloniti i koje metode su najefikasnije za njihovo ublažavanje.
Šta su strije?
Strije su tragi na koži koji nastaju usled naglog rastezanja kože. One se javljaju kada se dermički sloj kože prebrzo rasteže i puca, što rezultira karakterističnim linijama koje u početku imaju crvenu ili ljubičastu boju, a vremenom izblede u srebrnasto-bele pruge.
Najčešće se pojavljuju na:
- Stomaku
- Butinama
- Bokovima
- Grudima
- Rukama (kod muškaraca koji se bave bodybuildingom)
- Donjem delu leđa
Glavni uzroci nastanka strija
1. Trudnoća
Trudnoća je jedan od najčešćih uzroka pojave strija kod žena. Kako se stomak širi kako bi se prilagodio rastućem fetusu, koža može biti previše napeta, što dovodi do pucanja i formiranja strija.
2. Nagli gubitak ili dobijanje kilaže
Bilo da se radi o naglom gojenju ili mršavljenju, brze promene u težini mogu dovesti do rastezanja kože i formiranja strija.
3. Pubertet
U periodu brzog rasta u pubertetu, organizam može prebrzo da raste, što koža ne može da prati, rezultirajući strijama.
4. Genetika
Elastičnost kože je delom nasledna karakteristika. Ako su vaši roditelji imali probleme sa strijama, veća je verovatnoća da ćete ih i vi dobiti.
5. Intenzivno vežbanje i bodybuilding
Kod muškaraca koji se bave intenzivnim treningom za povećanje mišićne mase, može doći do pojave strija na rukama, ramenima i grudima.
Da li se strije mogu potpuno ukloniti?
Nažalost, jednom kada se strije pojave, ne mogu se potpuno ukloniti ni jednim preparatom ili metodom. Međutim, postoje načini da se učine manje vidljivim, posebno ako se tretiraju u ranoj fazi dok su još crvene ili ljubičaste.
Kada strije postanu bele (što se obično dešava nakon nekoliko meseci), postaju mnogo teže za tretiranje i ređe se u potpunosti uklanjaju.
Metode za ublažavanje strija
1. Kremi i losioni
Postoje brojni preparati na tržištu koji obećavaju smanjenje vidljivosti strija. Neki od najčešće pominjanih su:
- Šaljićev melem (Striet)
- Krema sa vitaminom E
- Preparati sa kolagenom
- Kakao puter
- Bademovo ulje
Važno je napomenuti da ovi preparati daju najbolje rezultate kada se koriste redovno i kada se nanose na relativno sveže strije.
2. Mikrodermoabrazija
Ova metoda podrazumeva mehaničko pilingovanje površinskog sloja kože pomoću finih kristala ili dijamantskih glava. Stimuliše se stvaranje novih ćelija, što može poboljšati izgled strija.
3. Laserski tretmani
Laserska terapija se pokazala kao najefikasnija metoda za uklanjanje strija, posebno onih koji su još u crvenoj fazi. Laser stimuliše proizvodnju kolagena i elastina, što dovodi do popravljanja strukture kože.
Postoji nekoliko vrsta laserskih tretmana:
- Frakcioni laser - najčešće korišćen za strije
- Pulsed dye laser - posebno efektivan za crvene strije
4. Mezoterapija
Ova metoda podrazumeva ubrizgavanje koktela vitamina, aminokiselina i drugih aktivnih supstanci direktno u zahvaćeno područje kože. Može pomoći u poboljšanju izgleda strija.
5. Prirodne metode
Neki korisnici navode pozitivne efekte prirodnih metoda kao što su:
- Maslinovo ulje
- Aloe vera gel
- Kantarionovo ulje
- Medene maske
Prevencija nastanka strija
Iako ne postoji 100% efikasan način da se spreče strije, posebno ako ste genetski predisponirani, neke mere mogu smanjiti rizik od njihovog nastanka:
1. Redovna hidratacija kože
Svakodnevna upotreba hidratantnih krema i ulja može poboljšati elastičnost kože i smanjiti verovatnoću pucanja.
2. Kontrola težine
Izbegavanje naglih promena u težini može značajno smanjiti rizik od nastanka strija.
3. Pravilna ishrana
Ishrana bogata vitaminima E i C, cinkom i silicijumom može pomoći u održavanju zdrave i elastične kože.
4. Masiranje problematičnih zona
Redovno masiranje kritičnih zona (kao što su stomak, butine i grudi) može poboljšati cirkulaciju i elastičnost kože.
5. Dovoljan unos vode
Održavanje dovoljne hidratacije organizma pomaže u održavanju elastičnosti kože.
Česta pitanja o strijama
1. Da li sunčanje pomaže u uklanjanju strija?
Sunčanje može privremeno pomoći u izjednačavanju boje kože, što može učiniti strije manje vidljivim. Međutim, prekomerno izlaganje suncu može zapravo učiniti strije još uočljivijim, posebno ako su već izbledele.
2. Da li muškarci mogu dobiti strije?
Da, muškarci takođe mogu dobiti strije, posebno oni koji se bave intenzivnim treningom za povećanje mišićne mase ili oni koji dožive nagle promene u težini.
3. Koliko košta lasersko uklanjanje strija?
Cena laserskih tretmana varira u zavisnosti od veličine tretiranog područja i broja potrebnih sesija. U proseku, jedna sesija može koštati između 50 i 150 evra, a obično je potrebno 5-6 tretmana.
4. Da li strije iščezavaju same od sebe?
Strije ne iščezavaju same od sebe, ali vremenom mogu postati manje uočljive kako se boja izjednačava sa okolnom kožom.
5. Da li preparati za strije zaista deluju?
Većina preparata može pomoći u poboljšanju izgleda kože, ali retko koja krema može potpuno ukloniti strije, posebno one koje su već izbledele. Najbolje rezultate daju kada se koriste na sveže, još crvene strije.
Zaključak
Strije su čest i prilično prirodan fenomen koji se javlja usled različitih faktora, od genetske predispozicije do naglih promena u težini i obimu tela. Iako ih je teško potpuno ukloniti, postoje metode koje mogu značajno poboljšati njihov izgled.
Ključ uspeha leži u pravovremenom tretmanu - što pre počnete da tretirate strije, veće su šanse za uspeh. Takođe, važno je imati realna očekivanja - strije se ne mogu potpuno ukloniti, ali se njihov izgled može značajno poboljšati.
Najvažnije je zapamtiti da strije nisu ništa čega treba da se stidimo - gotovo svaka osoba ih ima na nekom delu tela. Ako vam one predstavljaju ozbiljan izvor nelagodnosti, konsultujte se sa dermatologom ili estetskim terapeutom kako biste pronašli najbolje rešenje za vaš specifičan slučaj.