Najbolje Namirnice za Ubrzanje Metabolizma i Mršavljenje
Otkrijte koje namirnice dokazano pomažu u ubrzanju metabolizma i sagorijevanju masnoća. Saveti za zdravu ishranu i efikasno mršavljenje.
Najbolje Namirnice za Ubrzanje Metabolizma i Efikasno Mršavljenje
Ako želite izgubiti višak kilograma i poboljšati rad metabolizma, ključ je u pravilnom izboru namirnica. Određene hrane dokazano pomažu u bržem sagorijevanju masnoća i unapređenju celokupnog zdravlja.
Namirnice koje ubrzavaju metabolizam
Morske alge
Naučnici su otkrili da hemikalija prisutna u morskim algama može smanjiti apsorpciju masnoća za čak 75%. Prah od algi se sve više koristi u proizvodnji dijetetskih proizvoda.
Ljute papričice
Čili papričice i umaci na njihovoj bazi efikasno pomažu u mršavljenju. Što su ljući, to su efikasniji - mogu povećati sagorijevanje kalorija za 15% u naredna dva sata nakon konzumiranja. Osim toga, sadrže antioksidanse korisne za zdravlje srca.
Senf
Istraživanja pokazuju da senf može ubrzati metabolizam za 15% nekoliko sati nakon konzumiranja. Takođe je koristan za pročišćavanje sinusa tokom prehlade.
Kofein
Kofein dokazano povećava brzinu metabolizma i potiče organizam da brže sagoreva kalorije.
Zeleni čaj
Pet do šest šoljica zelenog čaja dnevno može ubrzati metabolizam i povećati dnevno sagorijevanje kalorija za 80-100. Osim toga, sadrži brojne antioksidanse korisne za zdravlje.
Đumbir
Ova kineska začinska biljka pomaže organizmu da efikasnije sagoreva masnoće, pretvarajući ih u toplotu. Takođe poboljšava cirkulaciju.
Proteini
Tijelo koristi više energije za probavu proteina nego za ugljikohidrate ili masti, što ih čini idealnim izborom za mršavljenje. Proteini takođe stimuliraju lučenje serotonina, hormona dobrog raspoloženja.
Jaja
Dva jaja dnevno mogu pomoći u mršavljenju i smanjenju nivoa holesterola. Osobe koje doručkuju jaja duže osećaju sitost.
Diuretske namirnice za mršavljenje
Diuretici potiču izlučivanje tekućine iz organizma i pomažu u stimulaciji metabolizma. Evo nekih od najefikasnijih:
- Šparoge - Sadrže asparagin koji stimulira rad bubrega i razbijanje masnih ćelija
- Repa - Snažan diuretik koji se fokusira na jetru i bubrege
- Kelj pupčar - Stimulira gušteraču i rad bubrega
- Kupus - Čisti organizam od toksina, posebno efikasan za masno tkivo na stomaku
- Mrkva - Sadrži karoten koji ubrzava metabolizam
- Celer - Sadrži "negativne kalorije", potiče rad endokrinog sistema
- Krastavac - Sadrži 96% vode, potiče lučenje mokraće
- Hren i rotkvice - Čiste krv i pomažu probavi
- Zelena salata - Bogata mineralima, sadrži samo 13 kcal na 100g
- Luk - Pomaže u rastvaranju masnih naslaga
- Rajčica - Bogata vodom i antioksidansima
Voće koje pomaže u mršavljenju
Svježe voće, posebno ono bogato pektinom (jabuke, kupine, ribizle, maline), veže žučne kiseline u probavnom traktu, smanjujući apsorpciju masti i holesterola. Citrusi (naranče, limuni, grejp, mandarine) bogati vitaminom C takođe smanjuju apsorpciju masti.
Kruške
Kruške su izuzetan izvor vlakana i vitamina. Istraživanja pokazuju da osobe koje jedu kruške kao međuobrok gube na težini brže od onih koji jedu zobene kolače. Takođe pomažu u regulisanju apetita i krvnog pritiska.
Soja
Jedina biljna namirnica koja sadrži sve esencijalne aminokiseline. Sadrži lecitin koji razgrađuje masnoće i holesterol, čisteći krvne sudove.
Češnjak
Smanjuje nivo štetnog holesterola (LDL) dok istovremeno povećava nivo korisnog holesterola (HDL). Poboljšava cirkulaciju i otpornost organizma.
Dijetalna vlakna
Vlakna imaju brojne benefite za zdravlje, uključujući regulisanje probave i smanjenje holesterola. Najbolji izvori vlakana su:
- Cjelovite žitarice (zob, riža, ječam, heljda, pšenica, lan, raž, kukuruz)
- Voće (bobičasto voće, kruška, jabuka, jagoda, malina, grožđe)
- Povrće (zelena salata, šparoga, prokulica, mrkva, repa, pastrnak)
- Mahunarke (grašak, grah, mahune, slanutak, leća)
- Orašasti plodovi (lješnjak, badem, orah, kikiriki)
Kada i kako jesti za optimalan metabolizam
Metabolizam je najaktivniji u prvoj polovini dana, što ga čini idealnim vremenom za glavne obroke. Večera treba da bude lagana (supa, povrće na pari, riba) i najbolje je da bude oko 18 sati.
Žvakanje ima ključnu ulogu u mršavljenju - što duže i više žvačete, to ćete manje jesti. Preporučuje se da svaki zalogaj prožvačete 30-40 puta.
Šta piti?
Voda je osnova - preporučuje se čaša tople vode na prazan želudac ujutru i 2-3 litre filtrirane vode tokom dana. Vodu treba piti između obroka, a ne tokom njih. Biljni čajevi i prirodni voćni sokovi su takođe dobri izbori.
Šta jesti?
Ključ je u smanjenju unosa ugljikohidrata i povećanju unosa zdravih masti (omega 3 masne kiseline iz ribe, sjemenki i maslinovog ulja). Proteini su važni, ali ne treba pretjerivati - bolji su biljni proteini iz sjemenki i orašastih plodova.
Cimet za kontrolu šećera u krvi
Četvrtina čajne kašike cimeta može smanjiti nivo šećera u krvi i holesterola. Mali dodaci cimeta u ishrani mogu pomoći u regulisanju nivoa inzulina i osećaja gladi.
Zaključak
Gubitak kilograma nije isto što i gubitak masnog tkiva. Ključ je u usvajanju zdravih navika ishrane koje možete dugoročno održavati. Umesto ekstremnih dijeta, fokusirajte se na umeren unos kalorija, pravilnu kombinaciju namirnica i redovnu fizičku aktivnost. Ovakav pristup će vam omogućiti ne samo gubitak viška kilograma već i dugoročno očuvanje zdravlja i vitalnosti.